ratcreature: RatCreature begs, holding a sign, that says: Will work for food, with "food" crossed out and replaced with  "comics". (work)
RatCreature ([personal profile] ratcreature) wrote2010-10-20 06:39 pm
Entry tags:

random curiosity

Poll #4781 the price to feed yourself
Open to: Registered Users, detailed results viewable to: All, participants: 42


How much money do you spend on food per week per person? (in an average week, eating your average food, not an exceptional one with a holiday feast or a dinner treat at an for you unusually fancy restaurant or the like)

View Answers

less than 20 € (currently exchanged to about 27.50 US$ or so or 17.50 UK£, convert € below accordingly, though I realize the exchange rate vagaries don't reflect local purchasing power for stuff like food necessarily)
4 (9.5%)

20-30 €
11 (26.2%)

30-40 €
11 (26.2%)

40-50 €
3 (7.1%)

50-60 €
5 (11.9%)

60-70 €
1 (2.4%)

70-80 €
2 (4.8%)

90-100 €
3 (7.1%)

100-120 €
2 (4.8%)

120-140 €
0 (0.0%)

140-160 €
0 (0.0%)

160-180 €
0 (0.0%)

180-200 €
0 (0.0%)

200-250 €
0 (0.0%)

250-300 €
0 (0.0%)

more than 300 €
0 (0.0%)

astridv: (Default)

[personal profile] astridv 2010-10-20 04:43 pm (UTC)(link)
I'm just guessing, I really have no idea.
zing_och: Grace Choi from the Outsiders comic (Default)

[personal profile] zing_och 2010-10-20 04:51 pm (UTC)(link)
Would be less if I could resist take-away coffee. Would be more if I didn't eat in our cafeteria.

I buy a lot of stuff organic, so I could spend less, but since I finally have enough money, why not?
sapote: The TARDIS sits near a tree in sunlight (Default)

[personal profile] sapote 2010-11-03 10:41 pm (UTC)(link)
In the US the cheapest cheese is actually price-fixed by WIC (they don't define it as price-fixed, but it's totally price fixed). I accordingly have measured the two extremes of my income level as an adult as "government cheese" versus "organic cheese" :) It's kind of indicative of our food funding priorities that whenever I help a friend who's down and out figure out what to do about groceries, I start with "okay, so you're going to buy a large block of cheese..."
sapote: The TARDIS sits near a tree in sunlight (Default)

[personal profile] sapote 2010-11-04 02:23 am (UTC)(link)
Well, in this case (to clarify), foods that are included in the Supplemental Food Program for pregnant women have to be below a certain price, or the county office withdraws WIC authorization from that store. So you can always get things like gallon milk, cheese, certain whole-grain cereals, certain fruit juices, etc. at a stabilized price regardless of how crazily inflate-y all the other prices get. It's not a bad trick, though I'm always surprised how few people use it.

Otherwise there's no logic - the same box of crackers that costs $2 at one grocery tends to cost $4 at another.
shadowvalkyrie: (Crimefighter Dinner)

[personal profile] shadowvalkyrie 2010-10-20 04:55 pm (UTC)(link)
I usually manage to keep it below 20 € a week, but that only works if I don't go out on the weekend and it's nobody's birthday etc. Also, I don't eat very healthily and 7 € of the budget is chocolate. *g*
shadowvalkyrie: (Saving Universes)

[personal profile] shadowvalkyrie 2010-10-20 05:14 pm (UTC)(link)
The budget book thing is a good idea actually...

I think I'm lucky in that I don't smoke, very rarely drink alcohol, and don't like coffee. Also, fresh vegetables are expensive, and I avoid those like the plague. *ggg* All of that keeps costs down immensely.
shadowvalkyrie: (Saving Universes)

[personal profile] shadowvalkyrie 2010-10-20 05:17 pm (UTC)(link)
Oh, and I guess I should add that I'm extra lucky to live in the countryside, so I can get cheap organic eggs next door, and occasionally get honey and meat for free or in exchange for garden work from family.
yvi: Kaylee half-smiling, looking very pretty (Default)

[personal profile] yvi 2010-10-20 05:04 pm (UTC)(link)
Hmm, it's usually about 70€ a week for breakfast and dinner (warm meals) + all food on the weekend for the both of us, plus about 2-3€ a weekday for lunch for me. Plus maybe take-out once a week, so 50€-ish per person seems to fit
bluemeridian: Blue sky with fluffy white clouds through a break in the tree tops (Default)

[personal profile] bluemeridian 2010-10-20 05:17 pm (UTC)(link)
I probably guessed too high for our household because of the non-food groceries, but we still buy most of our meat and there are various other purchases (usually small) coming from a variety of sources which do add up. Plus purchases that aren't weekly which are a bit more confusing to spread out the effect of.

[personal profile] maire 2010-10-21 09:13 am (UTC)(link)
Damn. I forgot about non-food groceries entirely. Probably more like 60 than 100, then. We eat out a lot, though, as a family.
reginagiraffe: Stick figure of me with long wavy hair and giraffe on shirt. (Default)

[personal profile] reginagiraffe 2010-10-20 05:29 pm (UTC)(link)
I'm probably aiming too high but I don't really keep track. Some weeks I'll spend a ton if the meat we like is on sale. Other weeks I barely buy more than milk, bread, and a few veggies. We also go out to eat at least once or twice a week so that increases things a lot.
devildoll: (kewpie)

[personal profile] devildoll 2010-10-20 05:48 pm (UTC)(link)
I try to stay under 75 $US per week, including apples and carrots and mints and molasses for the horse. Two or three years ago it was 50, but I finally had to give up and admit it was time to raise the limit. I try to buy spices and olive oil etc when on sale, so sometimes those purchases push me over 75.

I use up my over-ripe bananas by baking breads and muffins and cakes to take to the barn, which does cost me money in flour, sugar, eggs, etc. It'd probably be cheaper to just toss the bananas outside for the varmints, but I enjoy the baking and the barn people enjoy the eating, so...
mecurtin: Heirloom Tomato porn, by digitalwave (food porn)

[personal profile] mecurtin 2010-10-20 06:41 pm (UTC)(link)
I'm stunned at how high most of these estimates are, frankly. It's the effect of years (on my part) of:

- cooking for a family, not single
- making food from scratch
- eating out *extremely* rarely when not traveling
- not even going to coffee shops

I would never have thought to include the upper reaches of your poll, and would have split the lowest level into sub-categories.
mecurtin: Doctor Science (Default)

[personal profile] mecurtin 2010-10-20 06:54 pm (UTC)(link)
What do they calculate for a family of 3 or 4? I wonder how much of my saving is due to never eating out, how much for being a family instead of single.

Every Saturday, we have a dinner party for 6-10 people: we do most of the cooking, other people bring wine. This *feels* like a special occasion enough that I don't often have the urge to eat out, but it costs very little -- we could keep doing it even when our finances had gone from "tight" to "dire".
bibliofilen: (Default)

[personal profile] bibliofilen 2010-10-20 07:32 pm (UTC)(link)
Aprox 30 EUR a week I think, possibly less. That is with eating out a bit. Single houshold, living in Sweden.
saraht: writing girl (Default)

[personal profile] saraht 2010-10-20 08:55 pm (UTC)(link)
While I try not to be wasteful, I buy things in bulk when I can, and I do try to take lunch in to work on a regular basis (eating out in my area will kill you), I think buying good-quality food is one of the best investments you can make in yourself and in the health and economic vitality of your community. I buy a lot of food at the farmers' market in season (not cheap), I get most produce and meat from the higher-end store here even though I don't always get organic, and I try to buy cruelty-free meat, dairy, and eggs whenever possible. Last Saturday at the greenmarket, I probably spent twenty-five dollars on: kale, leeks, garlic, sage, rosemary, apples, a few cider donuts, and some wild arugula. I have a weekly grocery budget of $75, but when I eat out I charge it against my entertainment budget, so I know I often go over that.
saraht: writing girl (Default)

[personal profile] saraht 2010-10-20 08:56 pm (UTC)(link)
(However, from past experience, I know I could get by on about $30/week in dire straits, and $50/week with some discomfort.)
thefourthvine: Lemon slices and mint leaves. Yum! (Food)

[personal profile] thefourthvine 2010-10-21 02:36 am (UTC)(link)
Our food costs look ridiculous, and in fact they are, but they are that way in part because of our kid's eating habits - his firm preference for All Things Organic and Local, and his sincere love of expensive foods. This tends to translate into expensive food for all of us - we all eat mostly organic and local now, and, well, if you bring expensive cheese in to this house, you can expect it to be consumed fairly rapidly. Things like that.

Although. Hmmm. Actually, our expenses this summer and fall have been lower, because we've been pulling food from the garden. I may have to go revise the figure - this is one from when we last did our budget, before the garden happened.
lilacsigil: 12 Apostles rocks, text "Rock On" (12 Apostles)

[personal profile] lilacsigil 2010-10-21 04:49 am (UTC)(link)
Fresh, high quality food is relatively cheap in Australia but I've figured in the fact that we have to drive a 120km round trip to buy it.
lilacsigil: 12 Apostles rocks, text "Rock On" (12 Apostles)

[personal profile] lilacsigil 2010-10-21 08:48 am (UTC)(link)
Once a week on Tuesdays! There is a mini supermarket in our town but the food is disgusting - rotting fruit and vegetables, things months out of date, constant problems with the refrigeration - so we don't shop there. Our town is on a gourmet trail so if we ever want, say, artisanal cheese or olive oil or wine, we're good. Bread, cereal, milk and vegetables are more of a problem!