ratcreature: RatCreature begs, holding a sign, that says: Will work for food, with "food" crossed out and replaced with  "comics". (work)
RatCreature ([personal profile] ratcreature) wrote2010-10-20 06:39 pm
Entry tags:

random curiosity

Poll #4781 the price to feed yourself
Open to: Registered Users, detailed results viewable to: All, participants: 42


How much money do you spend on food per week per person? (in an average week, eating your average food, not an exceptional one with a holiday feast or a dinner treat at an for you unusually fancy restaurant or the like)

View Answers

less than 20 € (currently exchanged to about 27.50 US$ or so or 17.50 UK£, convert € below accordingly, though I realize the exchange rate vagaries don't reflect local purchasing power for stuff like food necessarily)
4 (9.5%)

20-30 €
11 (26.2%)

30-40 €
11 (26.2%)

40-50 €
3 (7.1%)

50-60 €
5 (11.9%)

60-70 €
1 (2.4%)

70-80 €
2 (4.8%)

90-100 €
3 (7.1%)

100-120 €
2 (4.8%)

120-140 €
0 (0.0%)

140-160 €
0 (0.0%)

160-180 €
0 (0.0%)

180-200 €
0 (0.0%)

200-250 €
0 (0.0%)

250-300 €
0 (0.0%)

more than 300 €
0 (0.0%)

sapote: The TARDIS sits near a tree in sunlight (Default)

[personal profile] sapote 2010-11-03 10:41 pm (UTC)(link)
In the US the cheapest cheese is actually price-fixed by WIC (they don't define it as price-fixed, but it's totally price fixed). I accordingly have measured the two extremes of my income level as an adult as "government cheese" versus "organic cheese" :) It's kind of indicative of our food funding priorities that whenever I help a friend who's down and out figure out what to do about groceries, I start with "okay, so you're going to buy a large block of cheese..."
sapote: The TARDIS sits near a tree in sunlight (Default)

[personal profile] sapote 2010-11-04 02:23 am (UTC)(link)
Well, in this case (to clarify), foods that are included in the Supplemental Food Program for pregnant women have to be below a certain price, or the county office withdraws WIC authorization from that store. So you can always get things like gallon milk, cheese, certain whole-grain cereals, certain fruit juices, etc. at a stabilized price regardless of how crazily inflate-y all the other prices get. It's not a bad trick, though I'm always surprised how few people use it.

Otherwise there's no logic - the same box of crackers that costs $2 at one grocery tends to cost $4 at another.